×

Haberler

Hüseyinli Mahallemizde İçerisinde Fetih Sancağı Bulunan Tarihi Caminin Gün Yüzüne Çıkarılması İçin Çalışmalar Başladı

İlçemize 30 Km uzaklıkta bulunan Hüseyinli Mahallemizde 1890 yılında yapılmış ve içerisinde fetih sancağı bulunan fakat 30 yıldır kullanılamayacak durumda bulunan caminin gün yüzüne çıkarılması için belediyemiz ve Erciyes Üniversitesi’nin iş birliğinde çalışmalara başlandı.

Mahalle muhtarı Özden Adıktı ve araştırmacı-gazeteci hemşerimiz Nezir Ötegen rehberliğinde Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Aslı Sağıoğlu Arslan ve belediyemiz Kültür-Sosyal İşler Müdürü Ali Orhan tarihi camiyi inceleyerek bilgiler aldı. Abdulhamid döneminin sanat anlayışını yansıtmakla birlikte özellikle içerisinde fetih sancağı barındırması ve mihrabındaki nüanslardan dolayı özel bir yapı olduğunu belirten Doç.Dr. Aslı Sağıoğlu Arslan: “Öncesinde Yazıbaşı Mahallemizde incelediğimiz şimdi de Hüseyinli Mahallemizdeki fetih sancaklarının varlığı bu bölgenin askeri bir üs olduğu ve büyük önem arz ettiğini göstermektedir. Bizler akademik açıdan verilerimizi topladık, sağ olsun belediyemiz de bu hususta elinden gelen desteği vererek sancağımızın asıl yeri olan bu tarihi camimizi tekrar ayağa kaldıracağız” açıklamalarında bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar: “Develimizin askeri alanda da büyük bir öneme sahip olduğunu gösteren Hüseyinli Mahallemizdeki fetih sancağının bulunduğu tarihi camimizin aslına uygun bir şekilde yeniden inşası için Develi Belediyesi olarak elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

8 Eylül 2023 - 520 kez okundu.
Ücretsiz mobil uygulamayı indir
Develi Belediyesi
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Gönül Caddesi No:1
Develi KAYSERİ
0 (352) 621 60 41
info@develi.bel.tr
DEVELİ BELEDİYESİ © Copyright 2019