×

Haberler

Develinin Manevi Mimarlarından: Hacı Ahmed İslamoğlu Vefatının 7. Sene-İ Devriyesinde Yapılan Panelle Anıldı

"DEVELİ'NİN MANEVİ MİMARLARINDAN: HACI AHMED İSLAMOĞLU” VEFATİNİN 7. SENE-İ DEVRİYESİNDE YAPILAN PANELLE ANILDI

Develimizin yetiştirdiği en önemli ilim adamlarından Hacı Ahmed İslamoğlu'nu vefatının 7. sene-i devriyesinde anmak ve yenilebilir adına Develi Kaymakamlığı, Kayseri Üniversitesi, Develi Belediyesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ahmed İslamoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından organize edilen "Develi'nin Manevi Mimarlarından" : Hacı Ahmed İslamoğlu" paneli, Develililerin yoğun ilgisiyle yapıldı.

Develi Kaymakamı Yusuf Turan, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Toker, ilçe protokolü ve Develililer'in katıldığı programa saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda daha sonra merhum Hacı Ahmed İslamoğlu Hoca'nın hayatını anlatan sinevizyon gösterimi sunuldu.

Kayseri Üniversitesi Develi İslami İlimler Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof. Dr. Lütfullah Cebeci'nin başkanlığında yaptığı panelin, panelistleri, Milli Eğitim Bakanlığı Yardımcımız Nazif Yılmaz, Erciyes Üniversitesi Kıraat Ana Bilim Dalı Öğreti Üyesi Doç. Dr. Abdullah Benli, merhum hocamızın oğlu Hafız Bahaddin İslamoğlu ve İmam Hatip Abdurrahman Yılmaz oldu. Lütfullah Cebeci'nin açılış konuşmasıyla başlayan panelde ilk sunumu merhum hocamızın oğlu Hafız Bahaddin İslamoğlu yaparak merhum Hacı Ahmed İslamoğlu Hocamızın ev hayatı ve ilme verdiği önem hakkında kesitler anlattı. Merhum Hacı Ahmed İslamoğlu ile 40 yıllık bir tanışıklığı olduğunu ve üyelerinin derin izlendiğini belirttiğini konuşmasına başlayan Milli Eğitim Bakanlığı Yardımcımız Nazif Yılmaz sunumunda Merhum Hacı Ahmed İslamoğlu'nun Develi'nin dindarlaşmasındaki rolünden ve öneminden bahsetti. Develi'de 6 yıl öğrencilik yaptığını ve sohbetini 6 kere geçirmediğini ve Merhum Hacı Ahmed İslamoğlu Hoca'yı babasına kadar yazmaya başladığını Erciyes Üniversitesi Kıraat Ana Bilim Dalı Öğreti Üyesi Doç. Abdullah Benli sunumunda merhumun Peygamber sevgisinden kaynaklanan sünnete bağlılığı hakkında bilgiler vererek anılarını anlattı. Panelin son sunumunu Kozan'dan gelen İmam Hatip Abdurrahman Yılmaz yaptı.

İlçemiz protokolün panelistlerine plaket ve teşekkür belgesi takdimi ve fotoğrafın fotoğrafının çekilmesinin ardından "Develi'nin Manevi Mimarlarından: Hacı Ahmed İslamoğlu" paneli sona erdi.

11 Ekim 2023 - 734 kez okundu.
Ücretsiz mobil uygulamayı indir
Develi Belediyesi
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Gönül Caddesi No:1
Develi KAYSERİ
0 (352) 621 60 41
info@develi.bel.tr
DEVELİ BELEDİYESİ © Copyright 2019