×

Haberler

Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar Beraberindeki Heyetle Birlikte Balkan Şehidimizi Ziyaret Etti

Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar, Erciyes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarihçi Ahmet Nedim Kilci, Başkan Yardımcısı Mustafa Şahin, İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Develioğlu, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Orhan ile birlikte 2018 yılında şehitliği belediyemiz tarafından yaptırılan 1913 yılında Balkan Harbinde şehit düşmüş hemşerimiz Yusuf oğlu Mehmet’in Edirne’deki kabristanını ziyaret etti.

Kabristanda Tarihçi Ahmet Nedim Kilci’nin o dönemleri anlattığı hadiseleri bir kez daha dinleyen heyet, şehit hemşerimizi ve tüm şehitlerimizi okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan dualarla yad ettiler. Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar ve beraberindeki heyet ayrıca şehitliğin hemen yanında bulunan Edirne Sarayı'nın ihyası için planlanan 5 yıllık master plan çerçevesinde kazı, ikmal, inşa, teşhir, tanzim ve çevre düzenleme çalışmaları hakkında Milli Saraylar Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Işık ve Milli Saraylar Edirne Bölge Müdürü Mert Can Polat ile istişarelerde bulundular.

Ecdadına sahip çıkıp ta Develi’den kalkıp şehitlerini ziyarete gelmelerinden dolayı Cabbar Başkana ve beraberindeki heyete teşekkürlerini ileten Milli Saraylar Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Işık “Atalarımızın mirasına sahip çıkmazsak geleceği inşa edemeyiz. Ziyaretinizden dolayı çok memnun olduk. Herkese örneklik teşkil etmesini diliyorum” dedi. Tarihi Edirne şehri ve şehitleri ziyaret etmenin her seferinde tarih bilincini artırdığını belirten Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar “İlçemizden kalkmış Balkan Harbine katılmış ve burada Edirne’de şehit düşmüş hemşerimiz Yusuf oğlu Mehmet’in şehitliğinin olmadığını Ahmet Nedim Kilci Hocamdan öğrendiğimde çok mahzun oldum. Sağolsun hocamızın yerini göstermesi ve bilgiler vermesiyle kahraman hemşerimize bu mezarı yaptırdık ki gelenler ve görenler bir Fatiha okuyabilsinler diye. Yolu düşen bütün hemşerilerime şehidimizi ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Bu vesileyle şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, bize de onların bıraktığı mirasa en güzel şekilde sahip çıkabilmeyi niyaz ediyorum” açıklamalarında bulundu.


2 Kasım 2023 - 595 kez okundu.
Ücretsiz mobil uygulamayı indir
Develi Belediyesi
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Gönül Caddesi No:1
Develi KAYSERİ
0 (352) 621 60 41
info@develi.bel.tr
DEVELİ BELEDİYESİ © Copyright 2019