×

Haberler

Ata Tohumu Develi Gacer Buğdayı Etkinliğine Yönelik İş Birliği Protokolü İmzalandı

Ata Tohumu Develi Gacer Buğdayı Etkinliğine Yönelik İş Birliği Protokolü İmzalandı

Develi yöresine özgü ata tohumu olarak bilinen Develi Gacer tohumunun tanıtımı ve yaygınlaştırılmasına yönelik 18 Ekim Çarşamba günü Kayseri Üniversitesi Develi MYO ev sahipliğinde “Ata Tohumu Develi Gaceri Etkinliği ve Develi Kadın Kooperatifine Yönelik Gacer Buğdayı ve Ürün Geliştirme Atölye Çalışması” devam edecek. Kayseri Üniversitesi, Develi Kaymakamlığı, Develi Belediyesi ve ORAN Kalkınma Ajansı iş birliğiyle imzalanan protokol kapsamında; Develi'de üretimi yaygınlaşan Develi Gacer çeşidinin üretim kapasitesinin daha çok gelişmesi ve marka tanıtımının yaygınlaşması için çalıştay başlayacak.

Develi Belediyesi'nin girişimleri ile Türk Patent Marka Kurumu tarafından Develi Gacer Buğdayı lisansı tamamlanarak koruma altına alındı.

Yüksek kalitede protein, bolluk ve mineral içeriğine sahip, genetiği değiştirilmemiş, organik tarıma çok uygun bir ata tohumu olan ve en önemlisi çağımızın en büyük hastalığı olan obeziteye karşı alternatif bir ürün olduğunu belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Gacer’ın bölgeselde daha çok tercih edilmesi ve üretim alanının daha da yaygınlaştırılması ve bu lezzetin Anadolu mutfaklarında yer alması için Develi Belediyesi olarak destek olmaya devam etmektedir. Çiftçilerimizin ekmesi için Develi Gacer ata ürünlerinin üretim yaparak üretim artışı daha da artıyor. Gacer buğdayı, buğdayların atasıdır. Ata tohumlarımızdan biri olan; bulgur ve pirince kadar alternatif olarak değerlendirilen gacer üretiminin ve tüketiminin yaygınlaşması büyük önem arz etmektedir. İmzalamış olduğumuz iş birliği protokolünde Develi Gacer Buğdayının tanıtımında ve gelecek nesillerimize miras bırakacağımız çok önemli bir değer burada. Gacer Buğdayımızın tanıtılmasında emeği geçen tüm üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

18 Ekim Çarşamba günü saat 11:00 – 13:30'da düzenlenecek etkinlikte Kayseri Üniversitesi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu Seyrani Dönücünündeki etkinliğimizde Gacer pilavı ikram veriliyor.

16 Ekim 2023 - 758 kez okundu.
Ücretsiz mobil uygulamayı indir
Develi Belediyesi
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Gönül Caddesi No:1
Develi KAYSERİ
0 (352) 621 60 41
info@develi.bel.tr
DEVELİ BELEDİYESİ © Copyright 2019