Haberler

2. Uluslararası Develi-Aşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi Başladı

Develi Belediyesinin organizasyonuyla gerçekleştirilen 2. Uluslararası Develi-Aşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi muhteşem bir açılış programıyla Mustafa Aksu Kültür Merkezinde başladı.

Aylar öncesinde hazırlıklarını titizlikle sürdüren Develi Belediyesinin bu yıl ikincisini düzenlediği kongreye 7 farklı ülkeden bilim insanları katılırken yurt içi ve yurt dışından 41 üniversite destek sağladı. 47 devlet kurumunun destek de verdiği kongrede 22 çağrılı konuşmacının sunumu ile birlikte 134 bildiri sunulacak.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Develi Kaymakamı Murat Duru, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ve bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen açılış programında Develililer de büyük katılım gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program daha sonra Kongre düzenleme kurulu başkanı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinden Doç. Dr. Recep Özkan’ın açılış konuşmasıyla devam etti.

Bu sene ikincisi düzenlenen kongreye çok daha büyük katılım olduğunu belirten Özkan “Toplumları birbirinden ayıran temel etmen kültürdür. Bizler de Anadolu’nun kadim şehri Develi’yi, Develi’nin yetiştirdiği en büyük değerlerden olan Aşık Seyrani’yi ve büyük bir gücü ve etki alanı olan Türk Kültürünü tanıtacağımız ve akademik dünyaya önemli katkı sağlayacak bu kongremizin ikincisini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kongrenin hayata geçirilmesinde çok büyük emeği olan kıymetli belediye başkanımız Mehmet Cabbar’a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. Doç. Dr. Recep Özkan’ın sunumunun ardından Cabbar Başkan’da ev sahibi olarak kısa bir selamlama konuşması yaparak duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Kültürel zenginliğiyle Develi’nin ve Develi’nin yetiştirdiği büyük halk ozanı Seyrani’nin her daim araştırılma konusu olmayı hak ettiğini belirten Cabbar Başkan “Sahip olduğumuz bu zenginliklerimizi sadece ülkemize değil tüm dünyaya siz kıymetli bilim insanları sayesinde tanıtmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Bilim dünyasına da büyük katkı sağladığına inandığımız 2. Uluslararası Develi - Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu. Develi’de böylesi güçlü bir akademik kadroyu bir araya getirerek uluslararası ölçekte bir kongre düzenlemenin büyük bir başarı olduğunu belirten Develi Kaymakamı Murat Duru da özelde Cabbar Başkan’a ve katkı sağlayan destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini iletti. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ve Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da kısa bir selamlama konuşması yaparak bilim dünyasına ve Türk Kültürüne katkılarından dolayı Cabbar Başkan’a teşekkürlerini ilettiler.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mehter takımının da sahne aldığı program, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Prof. Dr. Ruhi Ersoy’un “Türk Kültüründe Süreklilik ve Devlet Şuuru” konferansıyla devam etti. Türklerin tarih sahnesine çıkmasıyla birlikte hep devletlerinin var olduğunu, devletli olmanın Türk kültürünün en önemli göstergesi olduğunu belirten Ersoy’un konuşması dinleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü Olgunlaşma Enstitüsü tarafından “Selçuklu Kıyafetleri Defilesi” izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Her bir kıyafetin özelliğinin tanıtıldığı defilede Selçuklu kültürüne ait de önemli bilgiler verildi. Defile sonrasında Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Gülay Mirzaoğlu’nun “Türk Kültüründe Türkü ve Kayseri Develi Türküleri” konferansıyla devam eden programda akademik sunumun yanında orkestra da anlatılan bilgilere uygun türküler icra etti.

Türksoy Özbekistan Buhara Halk Dansları Topluluğunun Türk Kültürünün zenginlikleri ve güzelliklerini sunma adına halk ezgilerinin ve halk danslarını sergilemesi izleyenlerin büyük beğenisini kazandı. Verilen öğle yemeği molasının ardından Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz’ün başkanlığını yürüttüğü Türk Kültürü paneli yapıldı. Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Ünal, Prof. Dr. Harun Ülger ve Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Saadettin Gömeç’in sunumlarının ardından kongrenin diğer bildirilerinin sunulacağı Dev Ali Lisesine geçildi.

Prof. Dr. Muhittin Eliaçık, Prof. Dr. Kemal Atik, Dr. Öğretim Üyesi Melike Somuncu, Dr. Öğretim Üyesi Kadir Özdamarlar, Doç Dr. Mehmet Yılmaz, Prof. Dr. Mustafa Sever, Dr. Öğretim Üyesi Fatih Balcı ve Prof. Dr. Feyzan Göher Vural’ın oturum başkanlığında sekiz ayrı sınıfta kırk beş ayrı bildiri yapıldı. Öğle namazı öncesinde Aşık Seyrani ruhuna Merkez Çarşı Camiinde mevlid okunduğu kongre programı kapsamında namaz sonrası cami cemaatine Başkan Yardımcısı Mehmet Güçlü ve belediye personeli tarafından ikramda bulunuldu. Mustafa Aksu Kültür Merkezinde Türksoy Teşkilatının Türki Cumhuriyetlere ait fotoğraf sergisi, Emrah Kaya’ya ait “Unutulmuş Türk Çalgıları Sergisi” Ressam Mustafa Koç’un “Ressam Gözünden Develi” ve Develi El Sanatları Sergisi de kongreye gelenlere sergilendi.

İlk günkü bilgi ve kültür şöleni coşku ve heyecanının ikinci gününde de devam edeceğini belirten Cabbar Başkan “Kongremizin ilk gününden gerektiği gibi istifade ettiğimizi düşünüyorum. İnşallah kongremizin ikinci gününde de kıymetli hemşerilerimi birbirinden kıymetli bildirileri dinlemeleri için programımıza bekliyorum” dedi.


10 Ekim 2019 - 336 kez okundu.
Ücretsiz mobil uygulamayı indir
Develi Belediyesi
İbrahimağa Mah. Cumhuriyet Cad.
Develi KAYSERİ
0 (352) 621 60 41
info@develi.bel.tr
DEVELİ BELEDİYESİ © Copyright 2019