×

DEVELİ CIVIKLISI

“DEVELİ CIVIKLISI” Türk Patent Enstitüsü Markalar Daire Başkanlığının 23.01.2008 gün ve 84 sayılı yazısı ile COGRAFİ İŞARETLER kapsamında Patent Tescili yapılmıştır.

CIVIKLININ TARİHÇESİ

İlçemizde fırıncılık mesleğinin tarihçesi, Hititlere kadar dayanmaktadır. Şöyle ki; ilçemiz, Kızık Köyü yakınlarında olan Ahmet Pınarı mevkiinde, Hititlere ait olduğu bilinen fırın yeri ve kül dökmek için yapılmış özel bölmelerin olduğu yer bundan yaklaşık 25 yıl öncesine kadar mevcut iken Kızık köyüne içme suyu getirme çalışmaları esnasında tamamen kaybolmuştur.

(İlçemiz, Kızık köyüne ait Karakuyu yaylasına ait Deliklitaş mevkiinde halen eski değirmen taşı mevcuttur. Bu taş yine aynı bölgeye yakın olan Ahmet Pınarındaki fırına yakındır)

Yine Roma Dönemi zamanında ilçemizde kurulmuş olan GEREME şehrinde de fırın yerleri ve kalıntıları mevcut iken, çeşitli doğal afet bilinçsizce define avcıları tarafından yapılan kazılar esnasında mevcut olan fırın ve fırın yerleri de kaybolmuştur.

CIVIKLI adı ise tüm parça etin çift bıçak altında kıyılarak kıyma yapılması sonucu etin yağının da çift bıçak darbeleri ile erimesi sonucu cıvıdığından CIVIKLI adını almıştır.  


MEŞHUR DEVELİ CIVIKLISI FERMANI

"Cıvıklı yapılacak et bir gün evvelden alına terbiye edile. Koyunun bel ve kaburga etlerinin sinirleri alındıktan sonra çift bıçak ile elde doğranıla, bir günlük beklemeye bırakıla. Bir gün sonra hazır et içine ince kıyılmış soğan katıla. Şayet arzı edilirse domates ve biberde ince ince doğranıp cıvıklı eti ile karıştırılıp harman edile. 15-20 dakika bekletile ve hamur üzerine serilmeye hazır edile.

Cıvıklı hamuru: Buğday unundan hazırlanan mayalı hamur yaklaşık 200 gram olarak kesilip pasalarda 15-20 dakika bekletile. Ustalık mahareti ile ince bir şekilde açılan hamur, üzerine bekletilen cıvıklı serile, fırına atıla.

Cıvıklı fırını: 2x2 m. ebadında, 1 m. yüksekliğinde üzeri çamur ile örülen kasnak içine 100 batman çekilmiş kaya tuzu ufalanmış cam parçaları ince Kızılırmak kumu (ısı muhafazası için) konula. Tuz üzerine Erciyes dağındaki kartın tepesinde bulunan ateşe dayanıklı ot taşlarından 30x50x20 ebadında tıraşlanmış taşlar konula.

Fırının yan duvarları ve kubbesi ateş tuğlası ile örüle, kubbe üzerine yine ısı muhafazası için 50 batman çekilmiş kaya tuzu ufalanmış cam parçaları ince Kızılırmak kumu konularak üzeri kapatıla.

Fırında yakacak olarak isi olmayan odun cinsinden meşe ve kızılçam yakıla. Fırın ateşi cıvıklı pişirileceği zaman fazla harlı olmaya. Cıvıklının pişmesi: 5 dakikada pişen cıvıklı fırın çıkışında önceden ince doğranmış maydanozlar atılarak tabaklara servis yapıla.Cıvıklı yanında içecek olarak Erciyes dağından gelen soğuk aksu veya ayran üzerine tatlı olarak tel kadayıfı yenile?

Yiyenlere afiyet ola, şifa bula,
Yiyemeyenlere nasip ola,
Cıvıklısı ile Develi nam bula,
Bizlere bu güzel nimeti veren Allah'a Hamd ola?

İş bu ferman meşhur Develi Cıvıklısı için çıkarıla?"

Ücretsiz mobil uygulamayı indir
Develi Belediyesi
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Gönül Caddesi No:1
Develi KAYSERİ
0 (352) 621 60 41
info@develi.bel.tr
DEVELİ BELEDİYESİ © Copyright 2019